Izolacija strehe mora biti debela in kakovostna

Ko sva bili s sestro obe še v osnovni šoli, smo začeli z gradnjo najinih sob na podstrešju. Pred tem sva si sobo delili, in ker sva obe odraščali, sva potrebovali prostor zase. Z največjim veseljem sem pričakovala svojo sobo, ampak pot je bila dolga. Najprej smo morali zamenjati streho, potem pa se je začela šele gradnja prostorov. Spomnim se skoraj vsakega koraka, čeprav sem bila precej mlada.

Starša sta veliko del opravila sama, ker sta želela prihraniti pri stroških. Tako delo je bilo na primer izolacija strehe, ki sta se je lotila kar sama. Še danes se spomnim, kako sem sedela na stolu in opazovala starša, ki sta na streho lepila puhaste odeje. Očeta sem spraševala, zakaj morata na streho dati tako veliko teh puhastih gmot. Razložil mi je, da izolacija strehe poskrbi, da ostanemo na toplem.

Seveda takrat tega nisem razumela, sem pa po desetletju življenja na podstrešju vesela, da sta bila tako natančna. Kdor živi v mansardi, dobro ve, kako mrzlo je lahko. Dobra izolacija strehe je zato ključnega pomena. Poleti je pri meni vedno najbolj vroče, pozimi pa najbolj mrzlo. Raje si ne predstavljam, kako bi bilo, če starša ne bi dobro zatesnila strehe.

Oče mi je kasneje pojasnil, da se je izolacija strehe čez čas spremenila, včasih so na primer zahtevali veliko tanjši sloj izolacije. Z mami sta poskrbela, da sta s sestro imeli dovolj debelo plast zaščite, čeprav to takrat zakonsko ni bilo potrebno. Ob močnem dežju in snegu sem še kako hvaležna, da jima je bila izolacija strehe prioriteta.

Pri veliko stvareh lahko prihranimo denar, ampak osnove so najpomembnejše. Če gradiš mansardo, moraš vložiti v zaščito in to je izolacija strehe, pri okraskih pa na primer lahko privarčuješ. Tudi okna so zelo pomembna, še posebej, če imaš strešna. Starša sta me kot otroka veliko naučila o gradnji in skrbi za mansardo, za kar sem jima zelo hvaležna. Svoje udobne mansardne sobe pa ne bi zamenjala za nič na svetu.